دریافت{تحقیق RUP چيست}

دریافت /تحقیق RUP چيست/ سی آر|دریافت|50479441|crd1620630|
هم اکنون فایل با موضوع تحقیق RUP چيست آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فهرست مطالبچكيده


مقدمه


RUP چيست؟


فازهاي RUP


اهداف فاز آغاز


خروجي هاي فاز آغاز


فاز جزئيات يا تحليل پيچيدگي


بررسي ريسك ها


ريسك هاي تكنولوژي


ريسك هاي منابع انساني


ريسك هاي سياسي


اهداف فاز جزئيات


خروجي هاي فاز جزئيات


فاز ساخت


اهداف فاز ساخت


خروجي هاي فاز ساخت


فاز انتقال


اهداف فاز انتقال


خصوصيات RUP


مهمترين مزاياي RUP


ديدگاه اوليه درباره RUP


ديسيپلين هاي RUP


انعطاف پذيري RUP و انطباق با آن


نتيجه گيري


مراجع


پي نوشت ها


چكيده


چه چيز مي‌تواند يك پروسه توليد نرم‌افزار را توصيف كند؟ آيا منظور از پروسه، آماده‌سازي نرم‌افزار صرفاً براي ارائه در بازار است؟ مسلماً در هر كاري وجود يك سامانه و فرايند كاري ضروري است؛ ولي چه چيزي مي‌تواند موجب ايجاد سرعت و كيفيت در فرايند توليد يك نرم‌افزارشود؟ لزوماً طراحي و پياده‌سازي يك فرايند يكپارچه و منطقي مي‌تواند چنين نتيجه‌اي در بر داشته باشد.


فرایند انجام یکپروژه تعریف می‌کند که چه کسی، چه کاری را در چه هنگام و چگونه برای رسیدن به هدف (انجام پروژه) انجام می‌دهد.
در مهندسی نرم‌افزار، هدف ساختن یک محصولنرم‌افزاری و یا بهبود یک نمونه‌ی موجود است. هدف از تعیین فرایند، تضمین کیفیتنرم‌افزار، برآورده شدن نیاز‌های کاربر و قابل تخمین بودن زمان و هزینه‌ی تولیدمی‌باشد. علاوه بر این، تعیین فرایند، روندی جهت تحویل مصنوعات دوران تولیدنرم‌افزار به کارفرما و ناظر پروژه ارائه می‌دهد تا از این طریق اطمینان حاصل کنندکه پروژه روند منطقی خود را طی می‌کند و نظارت درست بر انجام پروژه ممکن است و ازسوی دیگر، معیاری برای ارزیابی پروژه انجام شده می‌باشد. تا كنون متدولوژی‌هایمختلفی برای فرآیند تولید نرم‌افزار ارائه شده‌اند كه یكی از مشهورترین آنها RUP است.
بدين منظور امروزه از متدولوژیRUPاستفاده می کنند. RUP مخفف عبارت( Rational Unified Process) چارچوبي كلي است براي تشريح فرآيند ساختنرم‌افزار. پس از آنكه تيم سه نفره‌ي شركت Rational ساخت UML را (به عنوان يك شيوه‌ي نمايش notation/يكتا براي تشريح مدل شيء) به آخررساند، تلاش خود را متوجه فرآيند توليد نرم‌افزار نمود.
اساس RUP بر تكرار (iteration) است و اساس تكرار اين است كه هرتكرار به يك محصول قابل اجرا ختم شود. هر تكرار شامل هر هفت مرحله چرخه‌ي حيات درمدل سنتي آبشاري است، يعني: مدلسازي تجاري، تخمين نيازها، تحليل و طراحي، پيادهسازي، تست، نگهداري و توسعه.
به حداقل رساندن حجم پروسه توليد يك نرم‌افزار همزمان با حفظ كيفيت و صرفه‌جويي در زمان از مهمترين ويژگي‌هاي اين روش مي‌باشند. معمولاً براي يك شركت توليد نرم‌افزار، سرعت عمل به موقع براي پاسخ‌گويي به تقاضا و شرايط اجتماعي اهميت دارد، اما گاهي اين شتابزدگي سبب فدا شدن كيفيت مي‌گردد.


RUP با ارائه يك چارچوب منطقي علاوه بر تعيين زمانبندي مناسب، كيفيت مورد نظر توليد كننده و استفاده كننده نرم‌افزار را تأمين مي‌نمايد. در اين تحقیق ضمن مروري بر RUP به عنوان روش يكپارچه توليد نرم‌افزار، قابليت‌هاي آن در افزايش سرعت توليد نرم‌افزار و حفظ كيفيت آن برشمرده مي‌شوند.
مقدمه


يك پروسه چابك، پروسه‌اي است كه هميشه آماده در آغوش كشيدن درخواستهاي جامعه بوده و اين درجه از سازگاري را دارا باشد.


بنابراين منظور از سرعت عمل، فقط كاستن از حجم پروسه توليد نرم‌افزار يا سرعت ارائه آن به بازار نيست؛ بلكه منظور، انعطاف‌پذيري و حفظ کيفيت است. مطلبي كه در اين مقاله قصد توضيح آن را داريم اين است كه RUP ساختاري پروسه‌اي (چيو 2000) است كه امكان انعطاف‌پذيري را براي توليد‌كنندگان نرم‌افزار فراهم مي‌آورد.


RUP متدولوژی ارائه شده توسط شرکت Rational، پرکاربردترین فرآیندتولید و توسعه نرم افزاری در دنیای کنونی است و به عنوان یک استاندارد صنعتی بالفعلدر دنیای IT پذیرفته شده است. به گزارش رویتر در سال 2001 میلادی بیش از ششصد هزارشرکت تولید کننده نرم افزار، از ابزارهای شرکت Rational استفاده می کرده‌اند که اینتعداد کماکان هم در حال افزایش است. این متدولوژی، برای انواع پروژه‌های نرم‌افزاریدر دامنه‌های مختلف ( مانند سیستم‌های اطلاعاتی، سیستم‌های صنعتی، سیستم‌هایبلادرنگ، سیستم‌های تعبیه شده، ارتباطات راه دور، سیستم‌های نظامی و ...) و دراندازه‌های متفاوت، از پروژه‌های بسیار کوچک (یک نفر در یک هفته) تا پروژه‌هایبسیار بزرگ (چند صد نفر تولید کننده با پراکندگی جغرافیایی)، کاربرد دارد.
مزیتبزرگ این متدولوژی، استفاده از روش تکرار در تولید و مدیریت تولید نرم‌افزار است کهاین امر، امکان تولید مبتنی بر کاهش ریسک و مواجه با مشکلات اصلی در ابتدای کار ودر نتیجه احتمال موفقیت بیشتر را فراهم می‌کند. از محاسن دیگر این متدولوژی مبناقرار دادن نرم‌افزار و تولید یک معماری پایدار در ابتدای کار است، که در نتیجهامکان کشف مشکلات عمده ساختاری، تست و مجتمع سازی ممتد را از ابتدای کار فراهممی‌کند.
از دیگر مزایای این روش این است که افراد تیم همزمان با پیشرفت پروژه،مطالب جدیدی فرا می‌گیرند و کیفیت فرآیند تولید نیز به طور مرتب افزایشمی‌یابد.


منظور از RUP چيست؟ در اين تحقیق از چند منظر به RUP خواهيم پرداخت:


RUP چيست؟با پيشرفت تكنولوژي‌هاي مرتبط با كامپيوتر، نياز هر چه بيشتر به گسترش علم نرم‌افزاري نيز احساس مي‌شد كه با پيدايش متدولوژيهاي همانند SSADMو روش آبشاري (چيو 2000) ‎آغاز شد. در ابتدا، اين روشها مناسب بود و جوابگوي نيازهاي آن زمان بودند ولي با افزايش داده‌ها و پيدايش مفاهيمي همچون شبكه، وب و غيره ديگر كارآيي لازم را جهت پياده‌سازي و هدايت پروژه‌هاي نرم‌افزاري نداشتند. پس مفاهيم برنامه‌نويسي شيءگرا پا به عرصه وجود گذاشتند و در سال 1991 بطور جدي مورد مطالعه و بحث قرار گرفتند.


استفاده از اين روشها و متدهاي برنامه‌نويسي، قدرت و انعطاف بسياري را به برنامه‌ها داد و شركتهاي نرم‌افزاري توانستند با كاهش هزينه‌ها و بهينه‌سازي كدهاي خود، نرم‌افزارهاي قويتري را به بازار عرضه كنند ولي اين روش جديد نيز نياز به مديريت و يكپارچگي داشت. پس روشها و متدولوژيهاي جديدي مطرح شد كه شامل Booch، OMT، OSE و ... مي‌باشند. در سال 2000 شركت Rational روشي را تحت عنوان RUP مطرح ساخت (گروه كاسميك 2003ب) كه بعد از روش MSF شركت مايكروسافت به دنياي نرم‌افزار عرضه شد و امروزه از طرفداران بسياري برخوردار است.


فرايند يكپارچه Rational در اصل يك متدولوژي است كه در جهت كنترل و انجام پروژه‌هاي نرم‌افزاري در نظر گرفته شده است. در اصل اين چارچوبي در جهت انجام صحيح و موفق پروژه‌هاي نرم‌افزاري مي‌باشد كه كليه مراحل انجام يك پروژه كه با معماري و آناليز سازمان شروع شده و به تست نرم‌افزار و ارائه Gold Release ختم مي‌شود را در بر مي‌گيرد (گروه كاسميك 2003 الف).


همچنین این فرآیند یک روش نظام‌مند برای تخصیص کارها و مسئولیتها در یک تیم توسعه نرم‌افزار ارائه می‌دهد و هدف آن تولید نرم‌افزار بصورت بهینه و با کیفیت بالاست که بتواند نیازهای کارفرما را تحت یک برنامه زمانی مشخص و با بودجه قابل پیش‌بینی برآورده سازد.


RUP بهره‌وری تیم تولید نرم‌افزار را با فراهم نمودن دسترسی تمام افراد تیم به یک پایگاه دانش سهل‌الوصول به همراه راهنماها، الگوها و ابزارهای کمکی برای همه فعالیت‌های حیاتی توسعه، افزایش می‌دهد. از آنجا که تمام افراد به منابع یکسانی دسترسی دارند، لذا دید مشترکی برای توسعه نرم‌افزار برخوردار هستند.


RUP امکان استفاده موثرتری از زبان یکپارچه مدلسازی (UML) را فراهم می‌سازد (دقت شود که در عین حال RUP و UML کاملاً مستقل از یکدیگر هستند و نباید آنها را با هم یکی فرض کنیم). به کمک تکنیک های RUPبخش‌های عمده‌ای از فرآیند تولید نرم‌افزار به طور خودکار انجام شده و همچنین استفاده از مدل‌های تولید شده در فرآیندهای گذشته در پروژه‌های جاری به سادگی امکان‌پذیر است.


این فرآیند با موقعیت‌های مختلف تطبیق یافته و برای سازمانهای بزرگ یا حتی کوچک تولید و توسعه نرم‌افزار قابل استفاده است.


RUP کلیه مراحل انجام یک پروژه شامل تحلیل سیستم، برنامه‌ریزی، بررسی ریسکها، تولید و تست نرم‌افزار را در بر می‌گیرد و چهارچوبی در جهت انجام صحیح و موفق پروژه‌های نرم افزاری فراهم می‌سازد.


چرا RUP را يک فرايند يکپارچه مي‌گويند؟ به سه علت RUP را يكپارچه مي‌نامند:
شكل 1 ساختار اصلي RUP را مشخص مي‌كند. اگر در بعد زمان به آن نگاه كنيم شامل 4 فاز مي‌باشد و اگر در هر لحظه به آن نگاه كنيم شامل 9 قالب خواهد بود.شامل ورد 34صفحه ایمطالب دیگر:
📜بررسي قابليت هشدار دهنده وجود پليس راهنمايي و رانندگي، گوشي نوکيا 1100📜بررسي ابر رساناها و انواع و خاصيت و کاربرد آنها📜2500📜نسه بر خلاف ديگر کشورهاي اروپايي در اواخر سدهٔ ۱۹ و اوايل سدهٔ ۲۰ داراي رشد جمعيت زيادي نبود. اين ام📜بررسي استرس و نشانه ها و مقابله با آن و بررسي بررسي راهبردهاي مقابله با استرس در ورزشکاران📜بررسي سيستم بينايي ربات ها با الگوبرداري از سيستم بينايي مگس📜بررسي و رفع مشکل ‌ريزي برگ و ميوه درختان مركبات داراي عارضه كمبود پتاسيم📜بررسي مهندسي مكانيك و اساس و فعاليتها و آينده شغلي آن و مروري بر نرم افزارهاي کاربردي مهندسي مکا📜بررسي نحوه کار سيستم‌هاي بينايي ماشين و پيشرفت آن و مروري بر اهداف، تکنيک‌ها و تکنولوژي‌هاي موجو📜بررسي آفات و بيماريهاي گياهي و بررسي چندين حشره و آفات و ويژگيها و مقابله با آنها📜بررسي مبانى نظرى و راهبردى الگوى صحيح مصرف و مروري بر اسراف و انواع آن📜بررسي کاربرد معادلات ديفرانسيل در مکانيک📜بررسي يوپي اس دلتا کانورژن کاربرد آن و بررسي چگونگي کارکرد يوپي اس دلتا کانورژن و نحوه عملکرد اج📜بررسي رمان آيات شيطاني و نويسنده و نقد و تحليل آن و تحليل پديده اسلام هراسي📜آشنايي باCVT و انواع و نحوه کارکرد آن📜بررسي کليدهاي کنترل ولتاژ و اينورترها و بررسي اجزاي مدارهاي كنترل و راه اندازي📜بررسي ديفرانسيل خودرو و وظايف و انواع آنها📜بررسي بودجه و منابع و مصارف دولت و مروري بر مازاد و کسري و تصويب بودجه📜بررسي معادلات ديفرانسيل و کاربرد آن در مهندسي صنايع📜بررسي عکسهاي هوايي و تاريخچه و انواع و کاربردهاي آنها📜بررسي سازمان حسابرسي و اصول حسابرسي مالياتي و مواد و قوانين ماليات📜بررسي و شناخت نظريه هاي معاصر فرهنگي در سطح بين المللي📜بررسي سيگنال ژنراتورVCO و روش کار با آن و مروري بر روشهاي اندازه گيري فرکانسهاي صوتي📜سيره،انديشه و شخصيت دکتر بهشتي و مروري بر رابطه ايشان با روشنفکران و ساير اقشار📜بررسي موتورهاي الکتريکي و انواع و کاربرد آنها